Practice Quantitative Aptitude Questions For Upcoming Exams (Data Interpretation)

February 4, 2017    

IPPB Scale I & IBPS SO 2017 - Practice Quantitative Aptitude Questions (Number Series & Quadratic Equation) Answers Updated
Practice Quantitative Aptitude Questions For Upcoming Exams (Simplification & Number Series)  Set-102:
Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for  Upcoming Exams was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the Bank Examination and other Competitive Examination can use this.

https://www.youtube.com/channel/UC-2Ga6vFz3l4Q-O0jFVnIIg
Directions (Q. 1-5): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following questions?
1).√(289.19) × (2.08) ÷ 10.97 = ?
a)    2
b)    3
c)    4
d)    5
e)    6
2).1884 ÷ 144.89 + 6.99 + (?)2 = 69.09
a)    3
b)    4
c)    5
d)    6
e)    7
3).142% of 649.98 + 77.07 = ?
a)    600
b)    700
c)    900
d)    1000
e)    1100
4).136 ÷ [(3/8) × (2/7) × (5/3)] = ?
a)    750
b)    760
c)    770
d)    780
e)    790
5).√36000 = ?
a)    60
b)    600
c)    180
d)    190
e)    120
Directions (Q. 6-10): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.
6).190  166  145  128  112  100   91
a)    100
b)    91
c)    128
d)    112
e)    145
7).20480   5120   1280   320   100   20   5
a)    5120
b)    320
c)    1280
d)    100
e)    5
8).60   67   76    87    99    115
a)    67
b)    87
c)    76
d)    115
e)    99
9).7   8   18   57   228   1165   6996
a)    228
b)    57
c)    1165
d)    8
e)    18
10).1   1   2   6    24    96   720
a)    720
b)    96
c)    24
d)    6
e)    2
1).b    2). e    3).d   4).b    5).d   6).c   7).d   8).e    9).a   10).b
1). B)? = √(289.19) × (2.08) ÷ 10.97
 ≈ 17 × 2 ÷ 11 = 3.09  ≈ 3
2). E) 1884 ÷ 144.89 + 6.99 + (?)2 = 69.09
≈ 1885 ÷ 145 + 7 + (?)2  = 69
 = 13 + 7 + (?)2 = 69
 (?)2 = 49
3). D) ? = 142% of 649.98 + 77.07
≈ 142% of 650 + 77
 = 923 + 77 = 1000
4). B)? = 136 ÷ [(3/8) × (2/7) × (5/3)]
= 136  ÷ (5/28)
= 136 × (28/5) ≈ 27×28 = 756 ≈ 760
5). D)? = √36000 = √3600 × 10
 = 60 × 3.16 = 189.73 ≈ 190
6). C) Subtracting 24, 21, 18, 15, 12.
7). D) Dividing previous number by 4.
8). E) Go on adding 7, 9, 11, 13, 15, ...
9). A) The series is:
7 × 1 + 1 = 8
8 × 2 + 2 = 18
18 × 3 + 3= 57
57 × 4 + 4 = 232 not 228
232 × 5 + 5 = 1165
1165 × 6 + 6 = 6996
228 is wrong.
10). B) The series is:
1 × 1 = 1
1 × 2 = 2
2 × 3 = 6
6 × 4 = 24
24 × 5 = 120 not 96
120 × 6= 720

96 is wrong.
More Practice Aptitude Questions for Upcoming Exams 2017 -Click Here 

Let's block ads! (Why?)

- http://feedproxy.google.com/~r/blogspot/VyQLQ/~3/JafI2wTbKiQ/practice-quantitative-aptitude-questions-for-upcoming-exams-simplification-number-series-set-102.html
Practice Quantitative Aptitude Questions For Upcoming Exams (Data Interpretation) 4.5 5 Yateendra sahu February 4, 2017 Practice Quantitative Aptitude Questions For Upcoming Exams ( Simplification & Number Series )  Set-102: Dear Readers, Impo...


Related Post:

Load comments

No comments:

Post a Comment