Important Questions from Profit and Loss for IBPS PO 2016

September 20, 2016    

Ques 1.

By selling an article for Rs. 810, a man loses 10%. At what price should he sell it to gain 5%?
Solution :

810     ----     90%
   ?       ----      105%
==> Selling with 5% gain = (810*105)/90 = 945

Ques 2.

Ravi buys some goods for Rs. 300. If the overhead expenses are 12% of the cost price, at what price should it be sold to earn 10%?
Solution :
 Total Cost = 300+ 12% of 300 = 300 + 36 = 336 
336   -----  100%
  ?     -----  110%
Selling price with 10% gain = 369.6

Ques 3.

Gopi purchases two fans each at Rs. 2400. She sold one fan at the loss of 5% and other at the gain of 10%. Find total gain or loss per cent.
Solution :
Total cost = 2400*2 = 4800
one fan sold at 5% loss = 2400*95/100 = 2280
one fan sold at 10% gain = 2400*110/100 = 2640
Total selling = 4920
Total gain = 4920-4800 = 120
% of gain = 120*100/4800 = 2.5%

Ques 4.

Praveen purchased an item for Rs. 3000 and sold it at the gain of 35%. From that amount, he purchased another item and sold it at his loss of 20%. What is his overall gain/loss?
Solution :
Total gain = 35-20-(20*35/100) = 8%
3000    -----    100%
   ?       -----       8%
Overall gain = 240

Ques 5.

Vani  sold an item for Rs. 3192 and incurred a loss of 30%. At what price should he have sold the item to have gained a profit of 30%.
Solution :
3192   -----   70%
   ?      -----   130%
Selling price with 130% gain = 5928

Ques 6.

A dealer sold three-fourth of his articles at a gain of 24% and the remaining at the cost price. Percentage of gain in the whole transaction is
Solution :
Assume total articles = 100
==> (75 *124/100 )+ 25 
==> 93+25 = 118
Overall gain = 118-100 = 18%

Ques 7.

The cost price of 24 apples is same as the selling price of 18 apples. The percentage of gain is
Solution :
==> Gain = (SP - CP)*100 / SP 
==> Gain = (24 - 18) *100 / 18 
==> Gain = 600/18 = 33 1/3 


Ques 8.

Some Apples bought at 5 for Rs. 10 and sold at 6 for Rs. 15. What is the gain per cent?
Solution :
10/5   -----  100%
15/6   -----     ?
==> X = 125%
gain = 125-100= 25%

Ques 9.

A shopkeeper purchased some books from a publication worth Rs.1500. Because of some reasons, he had to sell two-fifth part of the book at a loss of 15%. On which gain he should sell his rest of the books so that he gets neither gain nor loss?
Solution :
==>2/5(85) + 3/5(x) = 100
==> 170+3x = 500
==> 3x = 330 
==> x = 110
Remaining he should sell at = 110 - 100 = 10%

Ques 10.

Siva  sold a watch at a profit of 10%. If he had sold it for Rs. 200 more, he would have gained 20%. Find the CP of the watch.
Solution :
Difference = 20-10 = 10%
10%     ---- 200
100%  -----  ?
Cost Price = 2000
Join 40,000+ readers and get free notes in your email

Let's block ads! (Why?)



Important Questions from Profit and Loss for IBPS PO 2016 4.5 5 Yateendra sahu September 20, 2016 Ques 1. By selling an article for Rs. 810, a man loses 10%. At what price should he sell it to gain 5%? Solution : 810     ----    ...


Related Post:

  • Last Day Reminder: IBPS PO 2017
    Smart Prep Kit for Banking Exams by Ramandeep Singh - Download here Oliveboard Test Series(Recommended) Bank Exams Today Notes Join 40,000+ readers and get free notes in your email Let's block ads! (Why?) - http://www.bankexamstoday.com/20… Read More
  • New Currency Notes In India 2017
    In this article, we will study about the new currency notes released by RBI.Let us study in detail about them. History of Demonetization: Demonetization in India First Time on12 January 1946 Second time on 16 January 1978 Third time on 8 November … Read More
  • Simplification Quiz For IBPS PO Part- 10
    Smart Prep Kit for Banking Exams by Ramandeep Singh - Download here Oliveboard Test Series(Recommended) Bank Exams Today Notes Join 40,000+ readers and get free notes in your email Let's block ads! (Why?) - http://www.bankexamstoday.com/20… Read More
  • 284 Number Series Questions PDF - with Solutions
    Number Series is an important chapter from Banking examinations point of view. Similar questions are repeated in the exams so today I am providing a compiled list of Number Series questions asked in previous exams like IBPS, SBI, LIC etc. Number of … Read More
  • Floor Based Seating Arrangement For IBPS PO Part 11
    Directions (Q.1-6): Nine people A, B, C, D, E, F, G, H, and I stay in a building not necessarily in the same order. The building has nine floors and only one person stays on one floor. All of them own one each, and each car is of a different car, … Read More
Load comments

No comments:

Post a Comment