Practice Quantitative Aptitude Questions For Upcoming SBI PO Prelims & TMB Exams 2017 (Number Series & Simplification):
Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for Upcoming Exams was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the Bank Examination and other Competitive Examination can use this.
Directions (Q.1-5): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.
1). 11, 12, 26, 81, 320, 1645
a) 11
b) 12
c) 81
d) 320
e) None of these
2). 9, 26, 65, 126, 217, 342
a) 9
b) 126
c) 26
d) 342
e) None of these
3). 18, 10, 11, 17.5, 40, 91, 274
a) 18
b) 11
c) 10
d) 40
e) None of these
4). 12, 30, 99, 408, 2050, 12348
a) 12
b) 30
c) 2050
d) 408
e) None of these
5). 50, 51, 47, 56, 45, 65, 29
a) 45
b) 50
c) 29
d) 65
e) None of these
Directions (Q. 6-10): What should come in place of the question mark (?) in the following questions?
6). 1.65% of 310 + 1.75% of 430 = ?
a) 10.27
b) 12.64
c) 14.44
d) 16.56
e) None of these
7). 30% of (2/7) of (2/9) of (2/5) of 9450 = ?
a) 32
b) 36
c) 42
d) 48
e) 52
8).361/? = ?/289
a) 357
b) 399
c) 323
d) 327
e) None of these
9). If 15625 = (x2)3, then x = ?
a) 3
b) 4
c) 5
d) 7
e) 9
10). (1/1024) -2/5 + (1/343) -2/3 = ? × 5
a) 65
b) 42
c) 13
d) 21
e) 27
Answer Key:
1).d 2).d 3).d 4).c 5).a 6).b 7).d 8).c 9).c 10).c
1).The series is
11*1 + 1 = 12
12*2 + 2 = 26
26*3 + 3 = 81
81*4 + 4 = 328
328*5 + 5 = 1645
so 320 is wrong
Answer: d)
2).Here the number follows the given rule
23 + 1, 33 – 1 , 43 + 1, 53 – 1, 63 + 1, 73 - 1
so 126 is wrong number.
Answer: d)
3).Wrong Number: 40
Correct Number: 37
18 * 0.5 + 1 = 10
10 * 1 + 1 = 11
11 * 1.5 + 1 = 17.5
17.5 * 2 + 1 = 36
36 * 2.5 + 1 = 91
91 * 3 + 1 = 274
Answer: d)
4).(9×1) + 3 = 12
(12×2) + 6 = 30
(30×3) + 9 = 99
(99×4) + 12 = 408
(408×5) + 15 = 2055
(2055×6) + 18 = 12348
Answer: c)
5).50 + 12 (1) = 51
51 – 22 (4) = 47
47 + 32 (9) = 56
56 – 42 (16) = 40
40 + 52 (25) = 65
65 – 62 (36) = 29
Answer: a)
6).? = 1.65% of 310 + 1.75% of 430
= [(1.65 × 310) /100] + [(1.75 × 430)/100]
= 5.115 + 7.525 = 12.64
Answer: b)
7).? = 30% of 2/7 of 2/9 of 2/5 of 2/3 of 9450
= 30% of [(16/945) × 9450]
= 30% of 160 = 48
Answer: d)
8).361/? = ?/289
(?)2 = 361 × 289
(?)2 = (19)2 × (17)2
? = 19 × 17 = 323
Answer: c)
9).15625 = (x2)3
(x2)3 = 15625 = (5)6
Answer: c)
10).(1/1024) -2/5 + (1/343) -2/3 = ?×5
(1/45) -2/5 + (1/73) -2/3 = ? × 5
42 + 72 = ? × 5
16 + 49 = ? × 5
65 = ? × 5
? = 65/5 = 13
Answer: c)
No comments:
Post a Comment