Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for IBPS PO and Upcoming Exams was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the examination can use this.
10). Required % = 97.2° / 72° × 100 = 9720 / 72 = 135%
Directions (Q. 1-5): In each of the following number series, a wrong number is given. Find out the wrong number.
1).1000 970 950 938 932 930 929
a) 929
b) 930
c) 932
d) 938
e) 970
2).32 33 32 36 34 43 41
3).0 4 18 48 120 180 294
d) 120
e) 180
4).2.5 6 19 77 384 2317
d) 384
e) 2317
5).3.5 8.5 19 59.5 181 729.5 2922
b) 59.5
c) 181
d) 729.5
Directions (Q. 6-10): In the following pie-charts, pie-chart I shows the percentage distribution of the total number of employees among six companies and pie-chart II shows the percentage distribution of the total number of female employees among these companies.
Pie-Chart I
Total employees = 14000
All the values in the pie-chart is ° , like 90°, 54°, 72°, 54°, 18°, 72°
Pie-Chart II
Total employees = 6000
All the values in the pie-chart is ° , like 97.2°, 43.2°, 28.8°, 72°, 36°, 82.8°
6).What is the total number of male employees in Company Q?
a) 720
b) 1040
c) 1260
d) 1380
e) 1420
7).What is the difference between the total number of male employees and the total number of female employees in Company P?
a) 220
b) 240
c) 260
d) 280
e) 300
8).The total number of female employees of Company R is approximately what per cent of the total number of employees of Company Q?
a) 17%
b) 23%
c) 27%
d) 30%
e) 32%
9).What is the difference between the total number of female employees of Company U and the total number of female employees of Company T?
a) 740
b) 760
c) 780
d) 820
e) 840
10).The total number of female employees of Company P is approximately what per cent of the total number of female employees of Company S?
a) 74%
b) 120%
c) 135%
d) 150%
e) 185%
1)a 2)e 3)d 4)d 5)c 6)d 7)c 8)b 9)c 10)c
1).The series is –(62 – 6), –(52 – 5), –(42 – 4), ... and so on. So, 929 should be replaced by 930.
Answer: a)
2).The series is +12 , -1, +22 , -2, +32 , -3 ... and so on.
Therefore, 41 should be replaced by 40.
Answer: e)
3).The series is 13 - 12, 23 - 22, 33 - 32, 43 - 42, ... and so on.
Therefore, 120 should be replaced by 100.
Answer: d)
4).The series is ×2 + 1, ×3 + 1, ×4 + 1, ... and so on. Here, 384 should be replaced by 386.
Answer: d)
5).The series is ×2 + 1.5, ×2 + 2, ×3 + 2.5, ×3 + 3, ×4 + 3.5, ×4 + 4 ... and so on. Here, 181 should be replaced by 181.5.
Answer: c)
6).Total number of employees in Company Q = 14000 / 360° × 54° = 2100
Total number of female employees in Company Q = 6000 / 360° × 43.2° = 720
Total number of male employees in Company Q = 2100 – 720 = 1380
Answer: d)
7).Total number of employees in Company P = 14000 / 360° × 90° = 3500
Total number of female employees in Company P = 6000 / 360° × 97.2° = 1620
Total number of male employees in Company P = 3500 – 1620 = 1880
Difference = 1880 – 1620 = 260
Answer: c)
8).Total number of female employees in Company R = 6000 / 360° × 28.8° = 480
Total number of employees in Company Q = 14000 / 360° × 54° = 2100
Required % = 480 / 2100 × 100 = 22.85 = 23%
Answer: b)
9).Difference = 6000 / 360 × (82.8°–36°)
= 6000 / 360° × 46.8° = 780
Answer: c)
10). Required % = 97.2° / 72° × 100 = 9720 / 72 = 135%
Answer: c)
More Practice Aptitude Questions for IBPS PO -Click Here
No comments:
Post a Comment