Crack IBPS Exam 2017 - Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-23):
Dear Readers, Nowadays most of the aspirants are facing huge trouble to increase the overall marks. To score high you need to practice more and more standard questions daily. “Practice does not make perfect, Only Perfect Practice makes perfect”.
Direction (1-10): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?
1).√(46656)^(1/3) + √462.25 = √(?)
1). Answer: c)
√? =√(46656)^(1/3)+√462.25
=√(36)^(3×(1/3))+ √(21.5)^2
or, √? =√36 + 21.5 = 6 + 21.5 = 27.5
? = 27.5 × 27.5 = 756.25
2. 1/6 of 42 6/7% of 71 3/7% of 4116 = ?√? =√(46656)^(1/3)+√462.25
=√(36)^(3×(1/3))+ √(21.5)^2
or, √? =√36 + 21.5 = 6 + 21.5 = 27.5
? = 27.5 × 27.5 = 756.25
2). Answer: b)
? = 1/6 × 300/700 × 500/700 × 4116
? = 1/6 × 3/7 × 5/7 × 4116
= 42 × 5 = 210
3. 88% of 1500 + 75% of 340 = ?% of 630? = 1/6 × 300/700 × 500/700 × 4116
? = 1/6 × 3/7 × 5/7 × 4116
= 42 × 5 = 210
3). Answer: b)
?× 630 / 100 = 88 ×1500/100 + 75× 340 / 100
= 1320 + 255 = 1575
or, ? × 630 = 1575 × 100
? = 157500 / 630 = 250
?× 630 / 100 = 88 ×1500/100 + 75× 340 / 100
= 1320 + 255 = 1575
or, ? × 630 = 1575 × 100
? = 157500 / 630 = 250
4. {6^(3.6)÷ (36)^(-4.2)}^(1/4) = √?
4). Answer: d)
{(6)^(3.6)÷ (36)^(-4.2)}^(1/4) = √?
or, {66(3.6) ÷ (6)^(2 × (-4.2))}^(1/ 4) =√?
or, {(6)^(3.6 + 8.4)}^(1/4 )=√?
or, 6^(12/4)=√?
or, 6^3=√?
? = 216 × 216 = 46656
{(6)^(3.6)÷ (36)^(-4.2)}^(1/4) = √?
or, {66(3.6) ÷ (6)^(2 × (-4.2))}^(1/ 4) =√?
or, {(6)^(3.6 + 8.4)}^(1/4 )=√?
or, 6^(12/4)=√?
or, 6^3=√?
? = 216 × 216 = 46656
5). √32041 ×√3364 - (56)^2 = 387 + (?)^3
5). Answer: c)
(?^3=√32041×√3364 - (56^2- 387
= 179 × 58 - 3136 - 387
= 10382 - 3523 = 6859
? =∛(19×19×19) = 19
(?^3=√32041×√3364 - (56^2- 387
= 179 × 58 - 3136 - 387
= 10382 - 3523 = 6859
? =∛(19×19×19) = 19
6. 3749.3409 - 2959.9987 - 1350.009 + 2309.9413 + 13.0405 = ? + 113.45
6). Answer: c)
? = (3749.3409 + 2309.9413 + 13.0405) -(2959.9987 + 1350.009 + 113.45)
= 6072.3227 - 4423.4577 = 1648.865
? = (3749.3409 + 2309.9413 + 13.0405) -(2959.9987 + 1350.009 + 113.45)
= 6072.3227 - 4423.4577 = 1648.865
7. 137.5% of 3375 - 4352% of 73.5 = ? – 3/11 of 14641
7). Answer: e)
? = 137.5 × 33.75 - 43.52 × 73.5 +3/11 × 14641
= 4640.625 - 3198.72 + 3 × 1331
= 1441.905 + 3993 = 5434.905
? = 137.5 × 33.75 - 43.52 × 73.5 +3/11 × 14641
= 4640.625 - 3198.72 + 3 × 1331
= 1441.905 + 3993 = 5434.905
8. 67620 ÷ 345 × 14 + 3584 ÷ 14 = ? - 4158 ÷ 297
8). Answer: d)
196 × 14 + 256 = ? - 14
or, ? = 2744 + 256 + 14 = 3014
9. ? - 115.94 ÷ 3.41 = 0.006 × 0.36 ÷ 0.012 + 1.0034196 × 14 + 256 = ? - 14
or, ? = 2744 + 256 + 14 = 3014
9). Answer: c)
0.006 × 30 + 1.0034 = ? - 34
or, ? = 0.18 + 1.0034 + 34 = 35.1834
0.006 × 30 + 1.0034 = ? - 34
or, ? = 0.18 + 1.0034 + 34 = 35.1834
10. 5.8 × 2.5 + 0.6 × 6.75 + 139.25 = ?
10). Answer: b)
14.5 + 4.05 + 139.25 = 157.80
14.5 + 4.05 + 139.25 = 157.80
Direction (11-20): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
11. √795664 × 3√5832 – √675.9932 = ?
11). Answer: c)
? = √795664 ×∛5832 -√676.9932
≈ 892 × 18 - 26
= 16056 - 26 = 16030
? = √795664 ×∛5832 -√676.9932
≈ 892 × 18 - 26
= 16056 - 26 = 16030
12. 1325 × √16.0123 + 25% of 161.043 – 3/4 of 84.31 = ?
12). Answer: d)
? = 1325 ×√16.0123 + 25%of 161.043 – 3/4 of 84.31
≈ 1325 × 4 +1/4 × 160 – 3/4 × 84
= 5300 + 40 - 63
= 5300 - 23 = 5277 ≈ 5280
13. 0.5% of 449.93 ×8% of 674 = ?? = 1325 ×√16.0123 + 25%of 161.043 – 3/4 of 84.31
≈ 1325 × 4 +1/4 × 160 – 3/4 × 84
= 5300 + 40 - 63
= 5300 - 23 = 5277 ≈ 5280
13). Answer: a)
? = 0.5% × 449.93 × 8% of 674
≈1/2 × 4.5 × 8 × 6.75 = 2.25 × 54 = 121.5 ≈ 122
14. 2/5 of ∛91125 × √324.0013 ÷ 2/5 of 44.9934 = ?? = 0.5% × 449.93 × 8% of 674
≈1/2 × 4.5 × 8 × 6.75 = 2.25 × 54 = 121.5 ≈ 122
14). Answer: d)
? = 2/5 of ∛91125 ×√324.0013 ÷2/5 of 44.9934
≈2/5 × 45× 18÷ 2/5 of 45
= 2/5 × 45 ×18 ÷18 = 18
15. 85% of 225 + 43.012 × 42.9873 - 40% of 149.90 = ?? = 2/5 of ∛91125 ×√324.0013 ÷2/5 of 44.9934
≈2/5 × 45× 18÷ 2/5 of 45
= 2/5 × 45 ×18 ÷18 = 18
15). Answer: b)
? = 85% of 225 + 43.012 × 42.9873 - 40% of 149.9
? ≈85× 225/100 + 43 ×43 - 40 ×150 / 100
= 85 × 2.25 + 43 × 43 – 2/5 × 150
≈ 191 + 1849- 60 = 1980
16.512.01 × 412.99 ÷ 119 = ?? = 85% of 225 + 43.012 × 42.9873 - 40% of 149.9
? ≈85× 225/100 + 43 ×43 - 40 ×150 / 100
= 85 × 2.25 + 43 × 43 – 2/5 × 150
≈ 191 + 1849- 60 = 1980
16). Answer: e)
? = 512.01 ×412.99/119
≈ 510× 413 / (17 × 7) = 30× 59
= 1770 ≈1775
17. 1699.99 × 299.88 ÷ 59.9 - 1498 + 3745 = ?? = 512.01 ×412.99/119
≈ 510× 413 / (17 × 7) = 30× 59
= 1770 ≈1775
17). Answer: d)
?≈ 1700 ×300 / 600 – 1498 + 3745
= 510000 / 600 - 1498 + 3745
= 8500 - 1498 + 3745
= 12245 - 1498 = 10747 ≈ 10750
18.(13.96)^2 + (16.23)^2 + (17.26)^2 - 32.95 = ??≈ 1700 ×300 / 600 – 1498 + 3745
= 510000 / 600 - 1498 + 3745
= 8500 - 1498 + 3745
= 12245 - 1498 = 10747 ≈ 10750
18). Answer: b)
? ≈ (14^2 + (16.2^2 + (17.25^2 - 33
≈ 196 + 262.44 + 297.56 – 33
≈ 756 - 33 = 723 ≈ 720 (approximate)
? ≈ (14^2 + (16.2^2 + (17.25^2 - 33
≈ 196 + 262.44 + 297.56 – 33
≈ 756 - 33 = 723 ≈ 720 (approximate)
19. 1624.98 × 29.92 + 468.75 = ?
19). Answer: c)
? ≈ 1625 × 30 + 469
= 48750 + 469 = 49219 ≈ 49220
? ≈ 1625 × 30 + 469
= 48750 + 469 = 49219 ≈ 49220
20. 8499.99 ÷ 375.002 × 14.996 = ?
20). Answer: e)
?≈ 8500 /375 ×15 =340
Direction (21 – 25): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.?≈ 8500 /375 ×15 =340
21. 2, 11, 38, 197, 1172, 8227, 65806
21). Answer: d)
The series is based on the following pattern:
2 × 3 + 5 = 11
11 × 4 – 6 = 38
38 × 5 + 7 = 197
197 × 6 – 8 = 1174 ≠ 1172
1172 is wrong and it should be replaced by 197 × 6 - 8 = 1174
The series is based on the following pattern:
2 × 3 + 5 = 11
11 × 4 – 6 = 38
38 × 5 + 7 = 197
197 × 6 – 8 = 1174 ≠ 1172
1172 is wrong and it should be replaced by 197 × 6 - 8 = 1174
22. 16, 19, 21, 30, 46, 71, 107
22). Answer: a)
The series is based on the following pattern:
107 - 71 = 36
71 - 46 = 25
46 - 30 = 16
30 - 21 = 9
21 - 19 = 2≠4
19 should be replaced by 17 for which 21 - 17 = 4
The series is based on the following pattern:
107 - 71 = 36
71 - 46 = 25
46 - 30 = 16
30 - 21 = 9
21 - 19 = 2≠4
19 should be replaced by 17 for which 21 - 17 = 4
23. 7, 9, 16, 25, 41, 68, 107, 173
23). Answer: d)
The series is based on the following pattern:
9 + 7 = 16
16 + 9 = 25
25 + 16 = 41
41 + 25 = 66 ≠ 68
68 should be replaced by 66.
24. 4, 2, 3.5, 7.5, 26.25, 118.125The series is based on the following pattern:
9 + 7 = 16
16 + 9 = 25
25 + 16 = 41
41 + 25 = 66 ≠ 68
68 should be replaced by 66.
24). Answer: c)
The series is based on the following pattern: ×0.5,×1.5,×2.5,×3.5,×4.5
Obviously, 3.5 Is the wrong number which should be replaced by 3.
The series is based on the following pattern: ×0.5,×1.5,×2.5,×3.5,×4.5
Obviously, 3.5 Is the wrong number which should be replaced by 3.
25. 16, 4, 2, 1.5, 1.75, 1.875
25). Answer: b)
The series is based on the following pattern: ×0.25,×0.5,×0.75,×1,×1.25
Obviously, 1.75 is the wrong number which should be replaced by 1.5.
The series is based on the following pattern: ×0.25,×0.5,×0.75,×1,×1.25
Obviously, 1.75 is the wrong number which should be replaced by 1.5.
Direction (26-30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and given answer:
a) if x > y
b) if x ≥ y
c) if x < y
d) if x ≤ y
e) if x =y, or no relation can be established between x and y.
II. y + 122 = 159
26). Answer: e)
I. ^2 = 1200 + 244
X^2 = 1444
x = √(1444) = ± 38
II. y = 159 – 122 = 37
Clearly, x > y or x < y
Hence, the relationship cannot be established.
27. I. 14x – 25 = 59 – 7x.I. ^2 = 1200 + 244
X^2 = 1444
x = √(1444) = ± 38
II. y = 159 – 122 = 37
Clearly, x > y or x < y
Hence, the relationship cannot be established.
II. √(y + 222) - √(36) = √(81)
27). Answer: a)
I. 14x + 7x = 59 + 25
21x = 84; x = 4
II. √(y + 222) = √(36) + √(81)
√(y + 222) = ± 6 ±9
√(y + 222) = ± 15
Taking (+ve) sign,
√(y + 222) = 15
y + 222 = 225
y = 225 – 222 = 3
Taking (-ve) sign,
√(y + 222) = -15
(y + 222) = 225
Y = 225 – 222 = 3
Clearly, x > y
28. I. 144x^2 – 16 = 9.I. 14x + 7x = 59 + 25
21x = 84; x = 4
II. √(y + 222) = √(36) + √(81)
√(y + 222) = ± 6 ±9
√(y + 222) = ± 15
Taking (+ve) sign,
√(y + 222) = 15
y + 222 = 225
y = 225 – 222 = 3
Taking (-ve) sign,
√(y + 222) = -15
(y + 222) = 225
Y = 225 – 222 = 3
Clearly, x > y
II. 12y + √4 = √(49)
28). Answer: e)
I. 144x^2 = 16 + 9
144x^2 = 25 ax^2 = 25 / 144
x = ± 5 / 12
II. 12y = √49 - √4
12y = ± 7 – (± 2)
12y = ± 5
y = ± 5 / 12
clearly, x = y
29. I. x^2 – 9x + 20 = 0.I. 144x^2 = 16 + 9
144x^2 = 25 ax^2 = 25 / 144
x = ± 5 / 12
II. 12y = √49 - √4
12y = ± 7 – (± 2)
12y = ± 5
y = ± 5 / 12
clearly, x = y
II. y^2 – 13y + 42 = 0
29). Answer: c)
I. x^2 – 9x + 20 = 0
x^2 – 5x -4x +20 = 0
x(x - 5) – 4 (x - 5) = 0
(x - 5) (x - 4) = 0
x = 5 or 4
II. y^2 – 13y + 42 = 0
Y^2 – 7y – 6y + 42 = 0
y(y - 7) – 6 (y - 7) = 0
(y - 7) (y - 6) = 0
Y = 6 (or) 7
Clearly, x < y
30. I. (√(x) / 5) + (3 √(x) / 10) = (1 / √(x)) .I. x^2 – 9x + 20 = 0
x^2 – 5x -4x +20 = 0
x(x - 5) – 4 (x - 5) = 0
(x - 5) (x - 4) = 0
x = 5 or 4
II. y^2 – 13y + 42 = 0
Y^2 – 7y – 6y + 42 = 0
y(y - 7) – 6 (y - 7) = 0
(y - 7) (y - 6) = 0
Y = 6 (or) 7
Clearly, x < y
II. (10 / √(y)) – (2 / √(y)) = 4√(y)
30). Answer: e)
I. (2√x + 3√x) / 10 = 1 / √x
2x + 3x = 10
5x = 10
x = 2
II. (10 - 2) / √y = 4 √y
8 = 4y
y = 8 / 4 = 2
Clearly, x = y
I. (2√x + 3√x) / 10 = 1 / √x
2x + 3x = 10
5x = 10
x = 2
II. (10 - 2) / √y = 4 √y
8 = 4y
y = 8 / 4 = 2
Clearly, x = y
Do you feel that you are weak in English Section?
Here we are creating a pathway to win the English Section in upcoming IBPS Exams 2017
No comments:
Post a Comment