Crack IBPS Exam 2017 - Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-39):
Dear Readers, Nowadays most of the aspirants are facing huge trouble to increase the overall marks. To score high you need to practice more and more standard questions daily. “Practice does not make perfect, Only Perfect Practice makes perfect”.
Direction (1-10): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
1). 8787÷342×√50=?
11). 572÷26×20+253-209= (22)^?
21). 5, 4, 10, 27, ?, 555
A) If X > Y
B) If X < Y
C) If X ≥ Y
D) If X ≤ Y
E) If X = Y or cannot be established
26). I.3X^2 – 19X + 28= 0
II.4Y^2 – 29Y + 45 = 0
II.Y = 3√421875
II.4Y^2 + 16Y + 15 = 0
II.5Y^2 – 8Y + 3 = 0
II.4X – 15Y – 65 = 0
Direction (1-10): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
1). 8787÷342×√50=?
1) Answer: B
? =8787÷342×√50=25.7×7=179.9≈180
2). ∛15628×(201÷8) = (?)²? =8787÷342×√50=25.7×7=179.9≈180
2) Answer: B
(?)²=∛15628×(201÷8)
(∵∛15628≈ ∛15625≈25) ≈25×25.125≈25×25
∴ ? =√(25×25)=25
3). 7/9 of 4011.33+7/11 of 3411.22=?(?)²=∛15628×(201÷8)
(∵∛15628≈ ∛15625≈25) ≈25×25.125≈25×25
∴ ? =√(25×25)=25
3) Answer: D
? =7/9 of 4011.33+7/11 of 3411.22
≈7/9×4011+7/11×3411
≈3119.66+2170.63
≈3120+2170=5290
4). 23% of 5783+57% of 8561=?? =7/9 of 4011.33+7/11 of 3411.22
≈7/9×4011+7/11×3411
≈3119.66+2170.63
≈3120+2170=5290
4) Answer: B
? =23% of 5783+57% of 8561
= [(23×5783)÷100] + [(57×8561)÷100]
=1330.09+4879.77≈1330+4880=6210
5). 345.01×224.99÷ (11×5) =?? =23% of 5783+57% of 8561
= [(23×5783)÷100] + [(57×8561)÷100]
=1330.09+4879.77≈1330+4880=6210
5) Answer: C
? =345.01×224.99÷ (11×5) ≈ 345×(225÷55)
=77625÷55=1411≈1410
6). 5.5% of 225+7.5% of 625-18.6% of 182=?? =345.01×224.99÷ (11×5) ≈ 345×(225÷55)
=77625÷55=1411≈1410
6). Answer: D
? =5.5% of 225+7.5% of 625-18.6% of 182
=12.375+46.875-33.852
≈12+47-34=25
7). √2.25+√6.76+√9.61+√10.89-√23.04=?? =5.5% of 225+7.5% of 625-18.6% of 182
=12.375+46.875-33.852
≈12+47-34=25
7). Answer: E
? =√2.25+√6.76+√9.61+√10.89-√23.04
=1.5+2.6+3.1+3.3-4.8
=10.5 - 4.8 ≈ 10-5=5
8). 2.26+3.86+2.96+5.89+? =4.4÷1.1×5.89? =√2.25+√6.76+√9.61+√10.89-√23.04
=1.5+2.6+3.1+3.3-4.8
=10.5 - 4.8 ≈ 10-5=5
8). Answer: D
? = 4.4÷1.1×5.89-(2.26+3.86+2.96+5.89) = (4×6)-(2+4+3+6) ≈24-15=9
9). (5.96)²+ (7.89)²+ (2.9)²+ (3.1)²= (2.42)²+ (2.68)²+?? = 4.4÷1.1×5.89-(2.26+3.86+2.96+5.89) = (4×6)-(2+4+3+6) ≈24-15=9
9). Answer: A
(2.42)²+ (2.68)²+? = (5.96)²+ (7.89)²+ (2.9)²+ (3.1)²≈ (6)²+ (8)²+ (3)²+ (3)²
≈36+64+9+9=118
∴ ? = 118 - {(2.42)²+(2.68)²}
= 118 - (5.86+7.18) ≈118-{6+7} =118-13=105
10). (9.1×5.7×6.72×9.5)-(1.9×2.1×3×1.7)= ?(2.42)²+ (2.68)²+? = (5.96)²+ (7.89)²+ (2.9)²+ (3.1)²≈ (6)²+ (8)²+ (3)²+ (3)²
≈36+64+9+9=118
∴ ? = 118 - {(2.42)²+(2.68)²}
= 118 - (5.86+7.18) ≈118-{6+7} =118-13=105
10). Answer: C
? = (9.1×5.7×6.72×9.5)-(1.9×2.1×1.7×3)≈ 9×6×7×9.5-(2×2×2×3)
≈ 3591-24=3567≈3568
Direction (11-20): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?? = (9.1×5.7×6.72×9.5)-(1.9×2.1×1.7×3)≈ 9×6×7×9.5-(2×2×2×3)
≈ 3591-24=3567≈3568
11). 572÷26×20+253-209= (22)^?
11). Answer: A
572÷26×20+253-209= (22)^?
22×20+253-209= (22)^?
484 = (22)^? --->(22)^? = (22)^2
? = 2
12). √1024 + √2304 + √9216 = ?÷ 4572÷26×20+253-209= (22)^?
22×20+253-209= (22)^?
484 = (22)^? --->(22)^? = (22)^2
? = 2
12). Answer: A
32 + 48 +96 = ? ÷ 4
? = 4× 176 = 704
13). 54% of 2100 + 40% of 640 + ? = 38^232 + 48 +96 = ? ÷ 4
? = 4× 176 = 704
13). Answer: C
1134 +256 + ? = 1444
1390 + ? = 1444
? = 54
14). 0.3 x 27÷0.75 x 8.1 = ? ÷0.91134 +256 + ? = 1444
1390 + ? = 1444
? = 54
14). Answer: A
0.3 x 27÷0.75 x 8.1 = ? ÷0.9
87.48 = ? ÷0.9
? = 78.732
15). (1.6)^8 x (2.56)^4 ÷ (4.096)^3 = (1.6)^?0.3 x 27÷0.75 x 8.1 = ? ÷0.9
87.48 = ? ÷0.9
? = 78.732
15). Answer: A
(1.6)^8 x (2.56)^4 ÷ (4.096)^3 = (1.6)^?
(1.6)^8+8-9 ---> (1.6)^16-9
= 1.6^7
? = 7
16). 672÷24×18+153-345= ?(1.6)^8 x (2.56)^4 ÷ (4.096)^3 = (1.6)^?
(1.6)^8+8-9 ---> (1.6)^16-9
= 1.6^7
? = 7
16). Answer: C
672÷24×18+153-345
504+153-345 = 312
17). 67.39 -11.78 + 19.63 =? + 22.41672÷24×18+153-345
504+153-345 = 312
17). Answer : B
67.39 -11.78 + 19.63 =?+ 22.41
? = 75.24 – 22.41 ---> 52.83
18). 44% of 125 + 75% of 840 = ?67.39 -11.78 + 19.63 =?+ 22.41
? = 75.24 – 22.41 ---> 52.83
18). Answer : C
? = 44% of 125 + 75% of 840 = 55+630 = 685
19). 1.2 x 0.9÷0.25 x 24 = ?? = 44% of 125 + 75% of 840 = 55+630 = 685
19). Answer : D
? = 1.2 x 0.9÷0.25 x 24 = 103.68
20). (1.1)^5 x (1.21)^3 ÷ 1.331 = (1.1)^?? = 1.2 x 0.9÷0.25 x 24 = 103.68
20). Answer : C
(1.1)^5x (1.21)^3 ÷ 1.331
(1.1)^5+6-3 = 8 = (1.1)^8
? = 8
Direction (21 – 25): What will come in place of (?) in the following number series.(1.1)^5x (1.21)^3 ÷ 1.331
(1.1)^5+6-3 = 8 = (1.1)^8
? = 8
21). 5, 4, 10, 27, ?, 555
21). Answer: D
The series is,
5 * 1 – 1 = 4
4 * 2 + 2 = 10
10 * 3 – 3 = 27
27 * 4 + 4 = 112…
22). 3, 5, 11, 61, 419, ?The series is,
5 * 1 – 1 = 4
4 * 2 + 2 = 10
10 * 3 – 3 = 27
27 * 4 + 4 = 112…
22). Answer: C
The series is,
3 * 1 + 2 = 5
5 * 3 – 4 = 11
11 * 5 + 6 = 61…..
23). 3, 2, 12, ?, 20144The series is,
3 * 1 + 2 = 5
5 * 3 – 4 = 11
11 * 5 + 6 = 61…..
23). Answer: B
The series is,
(3 * 1³) – 1² = 2
(2 * 2³) – 2² = 12
(12 * 3³) – 3² = 315…..
24). 52, 54, 28, 30, ?, 18, 10The series is,
(3 * 1³) – 1² = 2
(2 * 2³) – 2² = 12
(12 * 3³) – 3² = 315…..
24). Answer: B
The series is
52 / 1 + 2 = 54
54 / 2 + 1 = 28
28 / 1 + 2 = 30…..
25). 5, 261, 389, ?, 485, 501The series is
52 / 1 + 2 = 54
54 / 2 + 1 = 28
28 / 1 + 2 = 30…..
25). Answer: A
The series is,
5 + 8 * 32 = 261
261 + 8 * 16 = 389
389 + 8 * 8 = 453….
Direction (26-30): In each of these questions, two equations I & II are given. You have to solve both the equations and given answer:The series is,
5 + 8 * 32 = 261
261 + 8 * 16 = 389
389 + 8 * 8 = 453….
A) If X > Y
B) If X < Y
C) If X ≥ Y
D) If X ≤ Y
E) If X = Y or cannot be established
26). I.3X^2 – 19X + 28= 0
II.4Y^2 – 29Y + 45 = 0
26). Answer: E
(x-4)(3x-7) =0
X=4,7/3
(y-5)(4y-9) =0
Y=5,9/4
Hence, relation cannot be established
27). I.X^2 = 5625(x-4)(3x-7) =0
X=4,7/3
(y-5)(4y-9) =0
Y=5,9/4
Hence, relation cannot be established
II.Y = 3√421875
27). Answer: D
X=±75
Y =75
Hence, x ≤ y
28). I.8X^2 + 22X + 15= 0X=±75
Y =75
Hence, x ≤ y
II.4Y^2 + 16Y + 15 = 0
28). Answer: C
(4x+5)(2x+3) =0
X=-5/4, -3/2
(2y+5)(2xy+3) =0
y=-5/2, -3/2
Therefore x ≥ y
29). I.8X^2 + 10X + 3= 0(4x+5)(2x+3) =0
X=-5/4, -3/2
(2y+5)(2xy+3) =0
y=-5/2, -3/2
Therefore x ≥ y
II.5Y^2 – 8Y + 3 = 0
29). Answer: B
(2X+1)(4X+3) =0
X= -1/2, -3/4
(5Y-3)(Y-1) =0
Y=1, 3/5
Therefore, x < y
30). I.3X + 2Y – 9= 0(2X+1)(4X+3) =0
X= -1/2, -3/4
(5Y-3)(Y-1) =0
Y=1, 3/5
Therefore, x < y
II.4X – 15Y – 65 = 0
30). Answer: A
45X+30Y = 135
8X-30Y=130
53X=265
X=5, Y= -3
Therefore, y < x
45X+30Y = 135
8X-30Y=130
53X=265
X=5, Y= -3
Therefore, y < x
- http://feedproxy.google.com/~r/blogspot/VyQLQ/~3/INbNu39fA-o/crack-ibps-exam-2017-quantitative-aptitude-scoring-part-day-39.html
No comments:
Post a Comment