Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for SBI PO 2017 Exam was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for SBI PO and all other Competitive examination can use this.
Directions (Q. 1-5): Study the following graph carefully to answer the given questions.
For a hall, the rate of painting is Rs.3200 per square metre. The rate of carpeting per square metre is 120% of that of tiling. The cost of decorating the hall is 14 times to that of carpeting on the floor. The cost of electrification is 75% of that of carpeting the floor. The rate of tiling on the floor is 125% of that of painting. The dimensions of the hall are 6m × 6m × 5m.
1). What will be the total cost of painting, carpeting, decoration and electrification of the hall if the dimensions of the hall be 21 m × 42 m × 27m ?
a) 70888000
b) 8588000
c) 80388000
d) 79888000
e) None of these
2). What is the ratio of the cost of painting the four walls of the hall and that of decoration?
a) 10 : 63
b) 63 : 10
c) 11 : 23
d) 23 : 11
e) None of these
3). What will be the cost of tiling the floor of the hall if the rate of tiling be increased by 75% and the dimensions of the hall be 51m × 59m × 84m?
a) 20103000
b) 15633000
c) 20063000
d) 21063000
e) 22583000
4). What will be the total cost of decorating the hall and tiling the floor when the four walls have also been tiled to a height of 0.25 metre?
a) 2787200
b) 2587200
c) 2688200
d) 3077200
e) None of these
5). What will be the total cost of carpeting, decoration, electrification and tiling the floor if the rate of painting be doubled?
a) 5521200
b) 5731200
c) 5051200
d) 6531200
e) 6031200
Directions (Q. 6-10): Study the following graph carefully to answer the given questions.
Annual dividend offered by two companies over the years
6). Priya invested 35000 in Infosys Company in 2011. After one year she transferred the entire amount with dividend to TCS Company in 2012 for one year. What amount will be received back by Priya including dividend?
a) 49980
b) 50880
c) 48970
d) 46880
e) None of these
7). An amount of 18000 was invested in TCS Company in 2012. After one year the same amount was re-invested for one more year. What was the total dividend received at the end of two years?
a) 7200
b) 6300
c) 6050
d) 6950
e) 7300
8). In the year 2014, Rahul invested 56000 in Infosys Company. How much more or less dividend would he have received had the amount been invested in TCS Company?
a) 1580 more
b) 1620 less
c) 1960 less
d) 1680 less
e) None of these
9). Pawan invested different amounts in Companies TCS and Infosys in 2015 in the ratio of 5 : 8. What will be the ratio between the amounts of dividends received from Companies TCS and INFOSYS respectively?
a) 3 : 5
b) 4 : 3
c) 3 : 4
d) 5 : 3
e) None of these
10). Mr. Gokul invested total amount of 25000 in 2009 for one year in the two companies together and got a total dividend of 3340. What was the amount invested in TCS Company?
a) 13000
b) 9000
c) 15000
d) 17000
e) None of these
Solution with answer key:
Directions (Q. 1-5):
Rate of painting per sq. metre = 3200
Rate of tiling per square metre = 3200 × 125/100 = 4000
Rate of carpeting per sq. metre = 4000 × 120/100 = 4800
1). Area of the four walls of hall
= 2 × 27 (21 + 42) = 3402 sq. metre
Area of the floor
= 21 × 42 = 882 sq. metre
Painting = (3402 + 882) × 3200
= 13708800
Carpeting = 4800 × 882
Decoration = 4233600 × 14
= 59270400
Electrification = 4233600 × 75/100
Total expenditure
= (13708800 + 4233600 + 59270400 + 3175200)
= 80388000
Answer is: c)
2).Area of the four walls of the hall
= 2 × 5(6 + 6) = 120 sq. metre
Expenditure on painting = (120 × 3200)
Area of the floor = 6 × 6 = 36 sq. metre
Expenditure on decoration
= (36 × 4800 × 14)
Required ratio
= (120 × 3200) : (36 × 4800 × 14)
= 384000 : 2419200
Answer is: a)
3).Area of the floor
= 51 × 59 = 3009 sq. metre
Rate of tiling = 4000 × 175/100
Total cost = (3009 × 7000)
= 21063000
Answer is: d)
4).Area of tiles on the walls
= 2 × 0.25 (6 + 6) = 6 sq. metre
Required total cost = [(36 + 6) × 4000 + 36 × 4800 × 14]
= 168000 + 2419200
Answer is: b)
5).Carpeting = 6 × 6 × 9600 = 345600
Decoration = 36 × 9600 × 14 = 4838400
Electrification = (345600 × 75)/100 = 259200
Tiling = 6 × 6 × 8000 = 288000
Total cost = 345600 + 4838400 + 259200 + 288000 = 5731200
Answer is: b)
6).Amount of dividend received by Priya in 2011 from Infosys Company
= (35000 × 19)/100 = 6650
Total amount invested by Priya in 2012 in TCS Company
= 35000 + 6650 = 41650
Required amount = 41650 × 120/100 = 49980
Answer is: a)
7).Total dividend
= 18000 × 20/100 + 18000 × 15/ 100
Answer is: b)
8).From the graph it is obvious that Rahul will get less dividend in 2014 from TCS Company than from Infosys.
Required less amount = 3% of 56000 = 1680.
Answer is: d)
9).Required ratio
5 × 12 : 8 × 10
Answer is: c)
10).Suppose Gokul invested x in TCS Company.
(x × 14)/100 + (25000 - x) × 13/100 = 3340
or, (14x)/100 + 3250 – (13x)/100 = 3340
or, x/100 =90
Answer is: b)
If you have any doubts in the above questions, feel free to ask us in the below comment section.
No comments:
Post a Comment