Quant Test for IBPS PO Pre Part - 17

September 24, 2016    

Ques 1.

After receiving two successive raises,Ravi’s salary become equal to 15/8 times of his initial salary. By how much percent was the salary raised the first time if the second raise was twice as high (in percent) as the first?
Solution :
Lets Initial salary = X
First raised salary % = Y
Second raised salary % = 2Y
As per problem
==> X *  (100+Y)/100  * (100+2Y)/100  = 15/8 * X
==> (100+Y)*(100+2Y) = 15/8 * 100 *100
==> 2Y^2 + 300Y - 8750 = 0
==> Y = 25

Ques 2.

A Merchant gives 3 consecutive discounts of 10%, 15% and 15% after which he sells his goods at a percentage profit of 30.05% on the C.P. Find the value of the percentage profit that the shopkeeper would have earned if he had given discount of 10% and 15% only.    
Solution :
Assume Marked Priced = 100
After 3 discounts selling price = 100(90/100)*(85/100)*(85/100) = 65.025
Still he getting 30.05 % profit
Cost Price = (65.025*100)/130.05 = 50
If he Allows only 10% and 15% discount Selling Price = 100 *(90/100) *(85/100) = 76.5
Then he gets % of profit = (26.5/50) *100 = 53%

Ques 3.

A sum of Rs. 1000 after 3 years at compound interest becomes a certain amount that is equal to the amount that is the result of a 3 year depreciation from Rs. 1728. Find the difference between the rates of CI and depreciation. (GivenCI is 10% p.a.).
Solution :
Amount after 3 years = 1000(1+(10/100)^3 = 1331
Depreciation Rate = X%
1728*(1-(X/100))^3 = 1331
==> X = 100/12
Difference = 10 - (100/12) = 20/12 =5/3%

Ques 4.

A mixture can be prepared by sugar and salt. Price of sugar is thrice the price of salt. Siva sells the mixture at Rs. 4320 per 20g, thereby making a profit of 20%. If the ratio of sugar and salt in the mixture be 2 : 3, find the cost price of sugar.
Solution :
Sugar = 3X
Selling Price of 1 kg = 4320/20 = 216
Cost Price of 1 kg = 216 *100/120 = 180    

3X                                 X
               180
180-X                 3X-180
==> (180-X)/(3X-180)  = 2/3
==> X = 100
Sugar = 3*100 = 300

Ques 5.

The probability that a contractor will get a plumbing contract is 2/3 and the probability that he will get an electric contract is 5/9. If the probability of getting at least one contract is 4/5, what is the probability that he will get both the contracts?
Solution :
Probability of getting At least one  Contract = 4/5
Probability of getting both contracts = X
==>2/3 + 5/9 -x = 4/5
==> X = 19/45

Ques 6.

In an examination it is required to get 900 marks of the aggregate marks to pass. One of the students got 43% marks and he was declared failed by 40 marks. Find the maximum aggregate marks of the examination.
Solution :
As per problem
==> (43X/100) + 40 = 900
==> X = 2000

Ques 7.

P, Q and R invested Rs 10000, Rs 12000 and Rs 1300 in a business. After the end of 4 months all of them withdrew Rs 1000. After a total of 8 months from the start of business all of them added Rs 1000 in their investments. Find the ratio of their shares in total profit at the end of a year.
Solution :
 Ratio =5000*8 + 4500*4 : 6000*8 + 5500*4 : 6500*8 + 6000*4 
==>50*2 + 45 : 60*2 + 55 : 65*2 + 60
==>10*2 + 9 : 12*2 + 11 : 13*2 + 12
==>29 : 35 : 38

Ques 8.

Two circles have their circumferences equal to 440 m and 528 m respectively. What is the difference between the area of the larger circle and the smaller circle?
Solution :
Circle 1  circumferences = 440
==> 2*pi *R1 = 440
==> R1 = 70
Circle 2 circumferences = 528
==> 2*pi*R2 = 528
==> R2 = 84
Difference between Areas = Pi*R2^2 - Pi*R1^2 = 22/7 (84+70)(84-70)
==> Difference areas = 6776

Ques 9.

9000   1795   355   68   ?   1.32
Solution :
9000 / 5 – 5 = 1795
1795 / 5 – 4 = 355
355 / 5 – 3 = 68
68 / 5 – 2 = 11.6

Ques 10.

x^3=10648    ;  y^2=484
Solution :
x^3 =10648
==>x = 22

y^2= 484
==>y = + 22, – 22
Join 40,000+ readers and get free notes in your email

Let's block ads! (Why?)



Quant Test for IBPS PO Pre Part - 17 4.5 5 Yateendra sahu September 24, 2016 Ques 1. After receiving two successive raises,Ravi’s salary become equal to 15/8 times of his initial salary. By how much percent was t...


Related Post:

  • SBI PO 2016 Main Exam Call Letter Out
    Dear Readers, State Bank of India (SBI) has published the online written examination call letter for the Main Examination (Phase-II) of Probationary Officers. The Main Examination (Phase-II) will be held on 31st July 2016 at selected centers. You … Read More
  • Financial and Banking Awareness for SBI PO - Part 14
    1. Which of the following committee has been constituted to make recommendations on pay scale revision for PSUs employees? a. Satish Chandra committee b. Ashok Dalwai committee c. Sanjay Mitra committee d. HR Nagendra committee e. Subramaniam com… Read More
  • UNESCO World Heritage Sites In India.
    For all upcoming Banking exams static GK will play very crucial role.Hence here we are discussing one of the important part of static GK i.e. UNESCO World Heritage Sites In India. Background of UNESCO The United Nations Educational, Scientific and… Read More
  • Current Affairs Quiz : 20 July 2016
    Join 40,000+ readers and get free notes in your email Let's block ads! (Why?) … Read More
  • Mixed Aptitude Quiz For RBI Grade B
    Ques 1. A Raghu borrowed 50000 from two money lenders . For the first loan, he paid 28% pa as simple interest and for the second loan he paid 24% pa. If total interest he paid at the end of the year be 12560, how much amount did he borrow from ea… Read More
Load comments

No comments:

Post a Comment