Missing Information - Data Interpretation Set for SBI PO Mains

July 30, 2016    

sbi po
Study the Instructions and table carefully to answer the given question :Note

(1) Few data are missing (indicated by --) in the table and you are expected to calculate them from the available data if required.

(2) There are in total 8 destinations (I, II, III, IV, V, VI, VII and VIII). If a car has to go from one destination to another destination it will have to travel through in between destinations. For ex. If car A travels from destination I to IV. it will have to travel through destinations II and III

(3) Time required column depicts time required by a car mentioned in the same row to cover the distance between destinations mentioned in the same row.

Name of
the Car
Speed of the
Car (In Kmph)
Distance between
destinations (In Km)
Time Required
(In hours)
A 77 Between I and II = 188 --
B -- Between II and III = 254 5 12/23
C -- Between III and IV = 228 5 1/3
D -- Between IV and V =162 6
E 36 Between V and VI = -- 8 2/3
F 22 Between VI and VII= -- 6 7/11
G 42 Between VII and VIII= -- 4 1/3

1. What is the respective ratio of the distance between destinations IV and VII and the distance between destinations V and VIII ? a. 19 : 22
b. 29 : 34
c. 33 : 38
d. 31 : 32
e. 29 : 30
2. Car H covered distance between destination IV and V at a speed of 18kmph and the distance between destination V and VI at a speed of 60 kmph. What was its average speed in the journey ? ( approx inkmph) a. 39
b. 58
c. 32
d. 29
e. 27
3. Car A started from Destination I towards Destination V at 5 00 am. Car D started from Destination V towards Destination I at the same time At what time will they meet ? a.11 am
b.1 pm
c.1.45 pm
d.10.30 am
e.12.30 am 
4. How much time will Car B take to cover the distance between destinations I and VIII ? (in hours) a. 35
b. 37
c. 26
d. 32
e. 28 

5. If H ‘ s speed 10 more than than A.how many hours early than to reach a destination from I to VIII( approximately) ?a .4 hrs
b. 2 hrs
c. 5 hrs
d. 1 hrs
e. 6 hrs

ANSWERS:

1. c
2. a
3. b
4. d
5. b

EXPLANATION:

According to the given information
Useful formulas is
d=s×t , t=d/s ; d=distance , t=time , s=speed
two cars or trains are moving to opposite towards eachother the time take they meet is =(total distance)/(sum of the speeds)
Distance Between V and VI= 36× 8 2/3
= 36×26/3=312 km
Between VI and VII=22×6 7/11
=73×22/11= 146 km
Between VII and VIII=42×13/3= 182 km
1. c distance between destinations IV and V=162
distance between destinations VII and VIII=182
ratio is 162 : 182 è81:91

2. a t =distance b\w IV and V/speed
=162/18=9 hrs
t= distance b\w V and VI/speed
=312/60=5 1/5 hrs
Avg speed= total dis/total time
=474/(9+5 1/5)
=38.85
Approximately 39 kmph

3. b t=( total distance I to V) /(sum of speeds of A&D)
total dis=(188+254+228+162)=832 km
D ‘s speed=162/6=27 kmph
total speeds=77+27=104 kmph
time taken by they meet=832/104= 8 hrs
that means they at 1 pm (5 am +8 hrs=1pm)

4.d Total distance b\w =188+254+228+162+312+146+182
=1472 km
B’s speed=254/ 5 12/23
=254×23/127
=46 kmph
Time taken by B to travel I to VIII=1472/46=32 hrs

5.b Total distance I to VIII =1472
Time taken by to reach I to VIII= 1472/77=19.11
=19
H’s speed =77+10=87
Time taken by to reach I to VIII=1472/87=16.88
=17
So H reach destination 2 hrs early than A (approx)

Join 40,000+ readers and get free notes in your email

Let's block ads! (Why?)



Missing Information - Data Interpretation Set for SBI PO Mains 4.5 5 Yateendra sahu July 30, 2016 Study the Instructions and table carefully to answer the given question : Note (1) Few data are missing (indicated by --) in the table a...


Related Post:

  • Most Confusing GK Pointer - Part 51
    #1 Founder of Haryanka Dynasty - Bimbisara Founder of Nanda Dynasty - Mahapadma Founder of Satvahanas Dynasty - Simukha #2 Hottest Planet in Solar System - Venus Coldest Planet in Solar system - Uranus #3 Anopheles Mosquito – Casued Malaria Cu… Read More
  • Computer Quiz for IBPS and Other Exams
    1. Full Form of ISR is ________. a) Interrupt Service Request b) Interrupt Service Routine c) Interrupt Service Response d) Interrupt S/W Request e) None of these 2. Which protocol does Ping use? e) None of these  3. What is the storage area … Read More
  • Puzzle set from Previous IBPS PO (Prelims) Paper
    Read the given information and answer the given questions (1-5): Eight people Manish, Naresh, Ravi, Pawan, kalyan, Raghu, Satish and Tarun live on separate floors of an 8floor Building, not necessarily in the same order Ground floor is numbered 1,… Read More
  • Current Affairs : 17 August 2016
    China successfully launches world’s first quantum satellite China has successfully launched the world’s first quantum satellite which boasts of establishing hack-proof communications between space and the ground .  It is equipped with securit… Read More
  • General Awareness Quiz - Set 85
    1. In the year 1946, who among the following joined the viceroy's executive council with the finance Portfolio ? a) Mohammad Ali Jinnah b) Liaqat Ali Khan c) Nawab Salimullah d) Shaukat Ali 2. Who was the Chairman of the Partition Council? a) M. A… Read More
Load comments

No comments:

Post a Comment