Quant Quiz- Missing D.I

October 15, 2015    

Direction: Answer the following questions based on the information given below: 

The proportion of male employees and the proportion of post graduates in a company are given below. The company has a total of 800 employees, 80% of whom are in the production department and the rest equally divided between the marketing and the accounts department.




1. What is the percentage of male employees in the production department?
1.  40%
2.  45%
3.  50%
4.  55%
5.  60%

2. In the marketing department, twenty five per cent of the post graduates are male. What is the difference between the number of female post graduates and male employees who are not post graduates?
1.  Less than 8
2.  Less than 10
3.   Less than 12
4.  Less than 14
5.  Less than 16

3. The difference between the number of Post graduates in Marketing department and Post graduates in Accounts department is?
1.   6
2.   8
3.   10
4.   9
5.  12

4. What percentage of employees in the marketing department are post graduates?
1.   40%
2.   45%
3.   50%
4.   55%
5.   60%

5. The number of Total males from all the departments are approx. what percent more than the number of males in Accounts department?
1.   35%
2.   32%
3.   29%
4.   25%
5.   39%

1. Percentage of males in the production department is: [288/640]*100 = 45%

2. Post graduates in marketing department = 32
Male Post graduates = 25% = 8
Hence, female Post graduates = 24
Hence, Male non Post graduates = 48-8 = 40
Required difference = 40-24 = 16

3. Difference = 40-32 = 8

4. Required percentage = [32/80]*100 = 40%

5. Males in Accounts department = 288
Total males = 380
Difference = 92
Required percentage = [92/288]*100 = approx. 32%

Detail Solution:- 
Total employees = 800 ⇒ total males = 0.475*800 = 380
Total Post graduates = 0.53*800 = 424
80% employees = in Production department = 640
Number of Post graduates in Production department = 0.55*640 = 352
Now, rest employees (800-640 = 160 are equally divided between marketing and accounts. Thus, both has 80-80 employees.
Number of males in Marketing = 0.6*80 = 48
Number of males in Accounts = 0.55*80 = 44
Post graduates in Accounts = 0.50*80 = 40
Post graduates in Marketing = 424-[352+40] = 32
And number of males in Production = 380-[48+44] = 288 


Quant Quiz- Missing D.I 4.5 5 Yateendra sahu October 15, 2015 Direction: Answer the following questions based on the information given below:  The proportion of male employees and the proportion of po...


Related Post:

  • Simplification for IBPS Clerk, India Post
    Directions (Q. 1–5): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?                             1. [63 × 54] ÷ 43 = ? 1) 2109.375 2) 2019.375… Read More
  • IDBI PGDBF (PO) 2016-17 Notification Out
    Industrial Development Bank of India (IDBI) bank has released the notification for the Recruitment of PGDBF. IDBI Bank has entered into a MoU with Manipal Global Education Services Private Limited (MGES), Bengaluru to provide training in B… Read More
  • Previous Year Questions for SSC CGL Mains
    Directions(1-5):In the following questions, some of the sentences have errors and some have none. Find out which part of a sentence has an error. The number of that part is your answer. Your answer is (d) i.e. No error.        &n… Read More
  • Daily Current Affairs-25th November 2016
    Dear Readers, we are presenting Daily Current Affairs for All Exams- 24th November 2016. 1. India ranks 138 in 2016 ICT Development Index 1. India has been ranked 138th in the 2016 ICT Development Index out of a total of 175 … Read More
  • IBPS Hindi Officer and Other Post Call Letter Out
    IBPS has released the Call Letter of Online Exam Call Letter for the Post of Research Associate , Hindi Officer & Law Officer and information handout for candidates appearing for online examination for Law Office, Hindi Officer and Res… Read More
Load comments

No comments:

Post a Comment