Today I am going to share basic technique used to solve Time and Work questions. I have already shared Time and work tricks here. Question - 4 men can do 2 units of work, working 5 hours a day in 24 days .In how many days will 6 men do 3 units of work, working 6 hours a day?
The method to solve such questions can be Direct and Indirect Variation.
Direct Variation
It means when you increase A, B also increases OR when you decrease A, B also decreases.
Indirect Variation
It means when you increase A, B decreases OR when you increase B, A decreases
Let us understand it in a better way:
- 14×1.5 or 14 × 15/10=21
- 14×1 =14
- 14×0.5 or 14× 5/10=7
What do you observe in the above three cases?
- When you multiply 14 by a value greater than 1 , the answer comes more than 14.
- When you multiply 14 by a value equal to 1 , the answer remains the same .
- When you multiply 14 by a value less than 1 , the answer comes less than 14
OR you can also say that:
Condition 1:
If you want to increase a number, NUMERATOR of the multiplying fraction should be greater than the DENOMINATOR.
Condition 2:
If you want to decrease a number, NUMERATOR of the multiplying fraction should be less than the DENOMINATOR.
Now, let us move on to our question
Now follow these steps:
Step 1: Men and days
We can see from the above picture that the number of men have increased from 4 to 6 , which means days should be decreased. So to decrease the value (24) , we should we should follow condition 2 which says :
If you want to decrease a number, NUMERATOR of the multiplying fraction should be greater than the DENOMINATOR.
So now we have two values in the column of men i.e. 4 and 6 and to reduce the value of 24. We will write:
Step 2: work and days
work ∝days,
if you increase the work ,days increase and vice-versa
Now we have to increase the value of 24 as work has increased from 2 to 3. To reduce we will follow condition 2.
If you want to increase a number, NUMERATOR of the multiplying fraction should be greater than the DENOMINATOR.
we will write:
Step 3: Hours and Day
Here the hours have increased from 5 to 6. So we have to reduce the value of 24. We will follow condition 1.
So the required number of days = 20
Question - A is twice as efficient as B and thrice as efficient as C. B and C together take 44 days to complete a work . How long will A, B and C take to do the work?A= 2B= 3C
B+C = 44 days
A = 2B = 3C = 6
Why 6? Because the LCM of coefficients of A, B and C is 6.
If A’s efficiency = 6
B’s efficiency = 6/2 = 3
C’s efficiency = 6/3 = 2
NOTE: Efficiency ∝ 1/D which means if efficiency increases, days decrease and vice- versa
So here in this case, the efficiency has increased from 5 to 11, which in turn again reduce the number of day . Follow condition 2
Required number of days = 44× 5/11=20 days.
The method mentioned above is very useful to solve such questions. Please understand it very attentively.
This entry passed through the Full-Text RSS service - if this is your content and you're reading it on someone else's site, please read the FAQ at http://ift.tt/jcXqJW.
No comments:
Post a Comment