Crack IBPS Exam 2017 - Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-6):
Here in Scoring Part we are providing 10 Questions in simplification, 10 Questions in Approximation, 5 Questions in number Series and 5 Questions in Quadratic Equations, total 30 questions in 20 Minutes. By practicing these questions regularly you can increase your calculation speed and it will help you to increase your score.
Direction (1-10): What value should come in place of question mark (?) in the following questions? 1). 144.8% of 1339 + 42.02 × 18.484 = ?
4. 184.9% of 749.998 - 114.98% of 839.8 = ?
5. √24333 - 11.99 × 2.987 = ?
6. (139.93 × 24.102) - (27.89 × 7.53) = ?
7. (3248% of 55.055) ÷ 27.98 = ?
8. √10600 × 3√19680 = ?
10. (248% of 17855) ÷ 23.98 = ?
Direction (11-20): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
11. 3 2/5 × 7 5/8 ÷ 2 1/3 × 3 1/2 × 3 1/5 = ?
12. 77.8 × 0.8 × ? = 964.72
19. 0.6 × 2.8 × 3.5 ÷ 0.0049 = ?
20. 30% of √15625 + 70% of 3√3375 = ?
22. 11, 13 , 20 , 48 , 111 , ?
23. 13 , 17 , 33 , 97 , ? , 1377
25. 7, 16, 45 ,184 , 915 , ?
Direction (26-30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and given answer:
a) x < y
b) x > y
c) x ≥ y
d) x ≤ y
e) x = y or the relationship cannot be established.
26. I. 20x^2 - 31x + 12 = 0Dear Readers, Nowadays most of the aspirants are facing huge trouble to increase the overall marks. To score high you need to practice more and more standard questions daily. “Practice does not make perfect, Only Perfect Practice makes perfect”.
Here in Scoring Part we are providing 10 Questions in simplification, 10 Questions in Approximation, 5 Questions in number Series and 5 Questions in Quadratic Equations, total 30 questions in 20 Minutes. By practicing these questions regularly you can increase your calculation speed and it will help you to increase your score.
Direction (1-10): What value should come in place of question mark (?) in the following questions? 1). 144.8% of 1339 + 42.02 × 18.484 = ?
1). Answer: d)
? = 145 × 1340 / 100 + 42 × 18.5
= 1943 + 777
= 2720
2. (3740 ÷ 20.99) × 4.49 = ?? = 145 × 1340 / 100 + 42 × 18.5
= 1943 + 777
= 2720
2). Answer: b)
? ≈ 3740 / 21 × 4.5
? ≈ 178 × 4.5 = 801.42 ≈ 800
3. (2259.6 / 38.96 × √2020) × 1.24 = ?? ≈ 3740 / 21 × 4.5
? ≈ 178 × 4.5 = 801.42 ≈ 800
3). Answer: c)
? ≈ (2260 / 39 × √2020) × 1.25
≈ (57.948 × 44.94) × 1.25
= (58 × 45) × 1.25
= 3262.5 ≈ 3260
? ≈ (2260 / 39 × √2020) × 1.25
≈ (57.948 × 44.94) × 1.25
= (58 × 45) × 1.25
= 3262.5 ≈ 3260
4. 184.9% of 749.998 - 114.98% of 839.8 = ?
4). Answer: a)
? = 185 × 750 / 100 – 115 × 840 / 100
= 1387.5 - 966 = 421.5 ≈ 420
? = 185 × 750 / 100 – 115 × 840 / 100
= 1387.5 - 966 = 421.5 ≈ 420
5. √24333 - 11.99 × 2.987 = ?
5). Answer: c)
? ≈ 156 - 12 × 3 = 156 - 36 = 120
? ≈ 156 - 12 × 3 = 156 - 36 = 120
6. (139.93 × 24.102) - (27.89 × 7.53) = ?
6). Answer: d)
? = (140 × 24) - (28 × 7.5)
= 3360 - 210 = 3150
? = (140 × 24) - (28 × 7.5)
= 3360 - 210 = 3150
7. (3248% of 55.055) ÷ 27.98 = ?
7). Answer: c)
(3248× 55/100) ÷ 28 = 3248×55/ 2800
= 63.8 ≈ 64
(3248× 55/100) ÷ 28 = 3248×55/ 2800
= 63.8 ≈ 64
8. √10600 × 3√19680 = ?
8). Answer: a)
(103)^2 = 10609
√10600 = 103
(27)^3 = 19683
∛19680 = 27
? = 103 × 27 = 2781 ≈2780
9. 6844 ÷ √3360 + 255.65 ÷ 7.98 = ?(103)^2 = 10609
√10600 = 103
(27)^3 = 19683
∛19680 = 27
? = 103 × 27 = 2781 ≈2780
9). Answer: c)
(58)^2 = 3364
√3360≈ 58
6844/58 + 256/8 = 118 + 32 = 150
(58)^2 = 3364
√3360≈ 58
6844/58 + 256/8 = 118 + 32 = 150
10. (248% of 17855) ÷ 23.98 = ?
10). Answer: e)
(248 × 17855 /100) ÷ 24 = 44280.4 / 24 ≈ 1845
(248 × 17855 /100) ÷ 24 = 44280.4 / 24 ≈ 1845
Direction (11-20): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
11. 3 2/5 × 7 5/8 ÷ 2 1/3 × 3 1/2 × 3 1/5 = ?
11). Answer: d)
(17× 61× 3 × 7 ×16) / (5× 8 × 7 × 2 × 5) = 3111/25
=124.44
(17× 61× 3 × 7 ×16) / (5× 8 × 7 × 2 × 5) = 3111/25
=124.44
12. 77.8 × 0.8 × ? = 964.72
12). Answer: c)
? = 964.72/ (77.8 × 0.8)
? = 15.5
13. √17.64 ×√14.0625 = √0.0225 × ?? = 964.72/ (77.8 × 0.8)
? = 15.5
13). Answer: a)
? × 0.15 = 4.2 × 3.75
? = 15.75 / 0.15 = 105
14. 7/15 of 5/27 of 45% of 1593 = 2.1× ?? × 0.15 = 4.2 × 3.75
? = 15.75 / 0.15 = 105
14). Answer: a)
7× 5 ×45 ×1593/ (15 ×27 ×100× 2.1) = 29.5
15.– (357.911)^(2/3) × (50.41)^(3/2) = (7.1)^?7× 5 ×45 ×1593/ (15 ×27 ×100× 2.1) = 29.5
15). Answer: a)
(7.1)^? = (7.1)^2 × (7.1)^3
(7.1)^? = (7.1)^5
? = 5
16. √? =(153 × 46) ÷ 18(7.1)^? = (7.1)^2 × (7.1)^3
(7.1)^? = (7.1)^5
? = 5
16). Answer: c)
√? = 153 × 46 / 18 = 391
? = (391)^2 = 152881
17. (3834 ÷ 27) × (3920 ÷ 112) = ?√? = 153 × 46 / 18 = 391
? = (391)^2 = 152881
17).Answer: e)
? = (3834/27) * (3920/112) = 142*35
? = 4970
18. 2.8% of 1220 + 7.4% of 780 = ?? = (3834/27) * (3920/112) = 142*35
? = 4970
18). Answer: b)
? = (2.8 × 1220/100) + (7.4 ×780/100)
? = 34.16 + 57.72 = 91.88
? = (2.8 × 1220/100) + (7.4 ×780/100)
? = 34.16 + 57.72 = 91.88
19. 0.6 × 2.8 × 3.5 ÷ 0.0049 = ?
19). Answer: d)
? = 0.6 ×2.8× 3.5 / 0.0049
? = 5.88 / 0.0049 = 1200
? = 0.6 ×2.8× 3.5 / 0.0049
? = 5.88 / 0.0049 = 1200
20. 30% of √15625 + 70% of 3√3375 = ?
20). Answer: a)
? = 30/100 * 125 + 70/100 × 15
? = 37.5 + 10.5 = 48
Direction (21 – 25): What value should come in place of the question mark (?) in the following number series?21. 11, 20, 38, 74, ?? = 30/100 * 125 + 70/100 × 15
? = 37.5 + 10.5 = 48
21). Answer: e)
The series is,
11 + 9 = 20;
20 + 18 = 38;
38 + 36 = 74;
74 + 72 = 146
The series is,
11 + 9 = 20;
20 + 18 = 38;
38 + 36 = 74;
74 + 72 = 146
22. 11, 13 , 20 , 48 , 111 , ?
22). Answer: a)
The series is,
11 + (1^3 + 1) = 11 + 3 = 13;
13 + (2^3 - 1) = 13 + 7 = 20;
20 + (3^3 + 1) = 20 + 28 = 48;
48 + (4^3 - 1) = 48 + 63 = 111;
111 + (5^3 + 1) = 111 + 126 = 237
The series is,
11 + (1^3 + 1) = 11 + 3 = 13;
13 + (2^3 - 1) = 13 + 7 = 20;
20 + (3^3 + 1) = 20 + 28 = 48;
48 + (4^3 - 1) = 48 + 63 = 111;
111 + (5^3 + 1) = 111 + 126 = 237
23. 13 , 17 , 33 , 97 , ? , 1377
23). Answer: e)
The difference between the numbers is +4, +16, +64, +256, …
24. 15, 21 , 38 , 65 , 101 , ?The difference between the numbers is +4, +16, +64, +256, …
24). Answer: d)
The difference of difference of the series is, +11, +10, +9, +8, ….
The difference of difference of the series is, +11, +10, +9, +8, ….
25. 7, 16, 45 ,184 , 915 , ?
25).Answer: b)
The series is,
7 x 2 + 2 = 16;
16 x 3 - 3 = 45;
45 x 4 + 4 = 184;
184 x 5 - 5 = 915;
915 x 6 + 6 = 5496
The series is,
7 x 2 + 2 = 16;
16 x 3 - 3 = 45;
45 x 4 + 4 = 184;
184 x 5 - 5 = 915;
915 x 6 + 6 = 5496
Direction (26-30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and given answer:
a) x < y
b) x > y
c) x ≥ y
d) x ≤ y
e) x = y or the relationship cannot be established.
II. 20y^2 + y - 12 = 0
26). Answer: c)
I. 20 x^2 – 31 x + 12 = 0
(4 x - 3) (5x – 4) = 0
x = (3/4), (4/5)
II. 20y^2 + y – 12 = 0
or, (4y – 3) (5y + 4) = 0
y = (3/4), (-4/5)
Hence x ≥ y
I. 20 x^2 – 31 x + 12 = 0
(4 x - 3) (5x – 4) = 0
x = (3/4), (4/5)
II. 20y^2 + y – 12 = 0
or, (4y – 3) (5y + 4) = 0
y = (3/4), (-4/5)
Hence x ≥ y
27. I. 2x^2 - 27x + 91 = 0
II. 2y^2 + y - 136 = 0
27). Answer: e)
I. 2x^2 –27x + 91 = 0
or, (x– 7) (2x – 13) = 0
x = 7, (13/2)
II. 2y^2 + y –136 = 0
or, (y – 8) (2y + 17)= 0
y = 8, (-17/2)
28. I. 2x -13 √x + 21 = 0I. 2x^2 –27x + 91 = 0
or, (x– 7) (2x – 13) = 0
x = 7, (13/2)
II. 2y^2 + y –136 = 0
or, (y – 8) (2y + 17)= 0
y = 8, (-17/2)
II. 2y -15 √y + 28 = 0
28). Answer: d)
I. 2x – 13√x + 21 =0
(√x – 3) ( 2√x –7) = 0
√x = 3, 7/2
x = 9, 49/4
II. 2y – 15√y + 28 =0
or, (2 √y –7) ( √y – 4) = 0
√y = 4, 7/2
y = 49/4, 16, Hence, x ≤ y
29. I. x^2 = 3136I. 2x – 13√x + 21 =0
(√x – 3) ( 2√x –7) = 0
√x = 3, 7/2
x = 9, 49/4
II. 2y – 15√y + 28 =0
or, (2 √y –7) ( √y – 4) = 0
√y = 4, 7/2
y = 49/4, 16, Hence, x ≤ y
II. y^2 = 1764
29). Answer: e)
I. x^2 = 3136
x = ±56
II. y^2 = 1764
y = ±42
30.I. x^2 - 20x + 91 = 0I. x^2 = 3136
x = ±56
II. y^2 = 1764
y = ±42
II. y^2 - 6y - 91 = 0
30). Answer: e)
I. x^2 – 20 x + 91 = 0
(x –7) (x – 13)= 0
x = 7, 13
II. y^2 – 6 y – 91 = 0
(y –13) (y + 7) = 0
y = 13, –7
I. x^2 – 20 x + 91 = 0
(x –7) (x – 13)= 0
x = 7, 13
II. y^2 – 6 y – 91 = 0
(y –13) (y + 7) = 0
y = 13, –7




No comments:
Post a Comment