Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for SBI PO 2017 Exam was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for SBI PO and all other Competitive examination can use this.
- http://feedproxy.google.com/~r/blogspot/VyQLQ/~3/LZ9S5iINIs4/mission-sbi-po-2017-data-interpretation-practice-questions-set-40.html
Directions (Q. 1-5): The following pie-chart shows the percentage of persons in a city working in night shift in different companies. Study the pie-chart and table carefully and answer the questions given below.
The table shows the percentage of female workers in night shift in various companies
Tech Mahindra
|
|
1). What is the difference between men working in Infosys and Oracle together and women working in TCS and HCL together?
a) 5907
b) 5767
c) 5957
d) 5417
e) None of these
2). What is the ratio of men working in night shift at Tech Mahindra and Wipro together to that of women working in night shift at Tech Mahindra and Wipro together?
a) 2411 : 1619
b) 2576 : 1449
c) 2647 : 1365
d) 2943 : 1805
e) None of these
3). What is the approximate average number of females working in night shift in all the companies together?
a) 2227
b) 2230
c) 2210
d) 2240
e) 2127
4). What is the total number of men working in night shift in all the companies together?
a) 28458
b) 26448
c) 27444
d) 26888
e) 26258
5). In which industry is the total number of male workers the maximum?
a) TCS
b) Wipro
c) Oracle
d) HCL
e) Tech Mahindra
Directions (Q. 6-10): The following shows the percentage profit of two companies over the years. Study it carefully and answer the questions that follow.
6). If the total income of Samsung in the year 2013 and Motorola in the year 2017 is equal and it was 55.8 crore then what was the percentage of the expenditure of Samsung in the year 2013 to the expenditure of Motorola in the year 2017?
a) 101.49%
b) 100.81%
c) 101.56%
d) 100.54%
e) None of these
7). If the total expenditure of Samsung in 2016 and Motorola in 2011 together was 7148 crore and the total expenditure of Samsung in 2015 and Motorola in 2014 together was 9244 crore, then what was the difference between the total income of Samsung in 2016 and Motorola in 2011 together and total income of Samsung in 2012 and Motorola in 2017 together?
a) 2480.4 crore
b) 2391.6 crore
c) 2198.4 crore
d) 2262.6 crore
e) 2696. 4 crore
8). If the total expenditure of Samsung in the year 2011 was 548 crore and Motorola in the year 2013 is equal and it was 623 crore then what was the ratio of the income of Samsung in the year 2011 to the income of Motorola in the year 2017?
a) 11666: 25059
b) 61166: 25509
c) 16166: 20559
d) 11616: 25590
e) 16661: 25905
9). If the total income of Samsung and Motorola in the year 2015 is 78 crore what is the total expenditure of Motorola in the year 2015?
a) 14 crore
b) 28 crore
c) 42 crore
d) 33 crore
e) Cannot be determined
10). If the expenditure of Motorola in the year 2016 and the income of Samsung in the year 2012 are equal and it is 56 crore each, what is the sum of the income of Motorola in 2016 and the expenditure of Samsung in 2012?
a) 120 crore
b) 126 crore
c) 125 crore
d) 128 crore
e) 122 crore
Explanation With Answer Key:
1).Men working in Infosys and Oracle
= 40250 × 16/100 × 85/100 = 5474
= 40250 × 14/100 × 60/100 = 3381
Total = 5474 + 3381 = 8855
Women working in TCS and HCL
= 40250 × 12/100 × 20/100 = 966
= 40250 × 8/100 × 60/100 = 1932
Total = 966 + 1932 = 2898
= 8855 – 2898
Answer is: c)
2).Total workers in night shift at Tech Mahindra
= 40250 × 32/100 = 12880
Number of women at Tech Mahindra
= 12880 × 45/100 = 5796
Number of men at Tech Mahindra
= 12880 × 55/100 = 7084
Total workers in night shift at Wipro
= 40250 × 18/100 = 7245
Number of women at Wipro
= 7245 × 20/100 = 1449
Number of men at Wipro
= 7245 × 80/100 = 5796
Total men working at Tech Mahindra and Wipro
= 7084 + 5796 = 12880
Total women working at Tech Mahindra and Wipro
= 5796 + 1449 = 7245
Required ratio = 12880/7245
= 2576: 1449
Answer is: b)
3).Average number of females working in night shift from all companies together
= 40250 × (12/100 × 20/100 + 18/100 × 20/100 + 32/100 × 45/100 + 8/100 × 60/100 + 14/100 × 40/100 + 16/100 × 15/100) × 1/6
Answer is: a)
4).Total number of men working in night shift from all companies together = Total workers - women workers
= 40250 – (2227 × 6)
= 40250 - 13362
Answer is: d)
5).Number of male workers in
TCS = 40250 × 12/100 × 80/100 = 3864
Tech Mahindra = 40250 × 32/100 × 55/100 = 7084
Wipro = 40250 × 18/100 × 80/100 = 5796
HCL = 40250 × 8/100 × 40/100 = 1288
Oracle = 40250 × 14/100 × 60/100 = 3381
Infosys = 40250 × 16/100 × 85/100 = 5474
Hence, male workers are the maximum at Tech Mahindra.
Answer is: e)
6).Income = Expenditure × (100 + Profit %)/100
Expenditure of Samsung in 2013= Income × 100/ (100 + Profit %)
= 55.8 × 100/(100+24)
= 55.8 × 100/124
= 45 crore
Expenditure of Motorola in 2017= Income × 100/ (100 + Profit %)
= 55.8 × 100/(100+25)
= 55.8 × 100/125
= 44.64 crore
Required % = 45 / 44.64 × 100
Answer is: b)
7).Since profit % is the same, the total income will be = total expenditure × (100 + %P)/100
Total Income of Samsung in 2016 and Motorola in 2011 = 7148 × 130/100
= 9292.4 crore
Total Income of Samsung in 2012 and Motorola in 2017 = 9244 × 125/100
Required difference = 11555 – 9292.4 = 2262.6 crore
Answer is: d)
8).Profit of Samsung in the year 2011 = 18%
Expenditure of Samsung in the year 2011 = 548 crore
Profit of Motorola in the 2013 year = 32%
Expenditure of Motorola in the year 2013 = 623 crore
Income Samsung in 2011= 548 × (100 + 18)/100 = 646.64
Income Motorola in 2016= 623 × (100 + 32)/100 = 822.36
Ratio = 646.64: 822.36
= 16166: 20559
Answer is: c)
9).Data Inadequate
We can find the total expenditure of A and B together in the year 2015 but we can’t find their individual expenditures.
Answer is: e)
10).Profit of Samsung in the year 2012 = 25%
Income of Samsung in the year 2012 = 56 crore
Profit of Motorola in the 2016 year = 45%
Expenditure of Motorola in the year 2016 = 56 crore
Expenditure Samsung in 2012= 56 × 100/ (100 + 25) = 44.8
Income Motorola in 2016= 56 × (100 + 45)/100 = 81.2
Total = 44.8 + 81.2
= 126 crore
Answer is: b)
If you have any doubts in the above questions, feel free to ask us in the below comment section.
For More SBI PO 2017 Practice Questions - Click Here
No comments:
Post a Comment