Study the following Pie-chart carefully and Answer the questions given below :
In school total number of students passed in different subjects were as per given pie-chart .
Click Image to Zoom |
1. If students passed in Chemistry increased 26 and Physics students decreased 26. Find the students passed in Physics approximately what percentage in Chemistry ?
4.56%
5.68%
5.68%
2. What is the difference between the total number of students who passed in English and Physics together and the total number of students passed in Hindi , Biology and Chemistry . After few days 20 students from English and 35 students from Biology declared failed due to malpractice in exams ?
3. Find ratio between students passed in English and Chemistry , If students passed in Chemistry Increased 69 ?
4. 14 : 27
4. If the percentage of Mathematics students passed in Exam is increased by 50% and percentage of Students passed in Hindi is decreased by 25% , then what will be the total number of students passed in Mathematics and Hindi together?
5. If 2/9 th of students who passed in Physics are female , then number of male Students passed in Physics is approximately what per cent of total number of students passed in Chemistry?
Answers and Solutions :
Chemistry = 18*23 = 414
After increasing 26 students = 414+26 =440
Physics = 17*18 = 306
After decreasing 26 students = 306-26=280
percentage = 280*100/440= 63.63~= 64%
After increasing 26 students = 414+26 =440
Physics = 17*18 = 306
After decreasing 26 students = 306-26=280
percentage = 280*100/440= 63.63~= 64%
English = (27*18)-20 =486-20 =466
Physics = 17*18 = 306
Physics = 17*18 = 306
Hindi = 8*18 =414
Chemistry = 18*23 = 414
Biology = 12*18 -35= 216-35= 181
Chemistry = 18*23 = 414
Biology = 12*18 -35= 216-35= 181
Difference = ( English + Physics) - ( Hindi + Chemistry + Biology )
==> difference = 772-739 = 33
==> difference = 772-739 = 33
Students passed in English = 18*27 =486
Students passed in Chemistry =18*23=414
after increasing 69 in Chemistry = 441+69= 510
Ratio between English and Chemistry = 486 : 510 =81:85
Students passed in Chemistry =18*23=414
after increasing 69 in Chemistry = 441+69= 510
Ratio between English and Chemistry = 486 : 510 =81:85
Total together = 1800 ( 13*150/(100*100) + 8*75/(100*100))
==> Total together = 351+108 = 459
Male students passed in Physics = 7/9 * 1800 * 17/100 = 238
Students passed in Chemistry = 23*1800/100 = 414
percentage = 238/414 *100 = 57.48
No comments:
Post a Comment