Mixed Aptitude Quiz Based On SBI Preliminary Exam

July 7, 2016    

sbi

Ques 1.

Bus starts running at the speed of 50 kmph .The speed of the bus increases by 3 kmph at end of every one hour .What will be the distance covered at the end of 7 hours from the start of the journey ?
Solution :
Total Distance = n/2 ( 2a + (n-1)d)
                            = 7/2 (2*50+(7-1)*3)
                            = 413 Km

Ques 2.

What will be the difference between the Compound Interest and Simple Interest earned on a sum of 2000 at the rate of 12 pcpa at end of 2 years ?
Solution :
Difference for 2 years = (p* r^2)/(100)^2
= 2000*12^2/100^2
=2000*144/10000

Ques 3.

50       25       37.5      93.75       328.125      ?
Solution :
25*1.5=37.5
37.5*2.5=93.75
93.75*3.5=328.125
328.125*4.5=1476.5625

Ques 4.

Siva started a business investing 120000 . After 6 months Karan joined with 180000. After another 6 moths Giri also joined them with 2.7lakh . The profit earned at the end of 3 years when Siva started the business should be distributed among 3 persons in the ratio of ?
Solution :
Ratio = (120000 * 36 months ) : ( 180000 * 30months ) : (270000*24months)
           = 4:5:6

Ques 5.

The cost of 26 CPUs and 6 Monitors is 13800 and the cost of 13 CPUs and 7 Monitors is 14200. What is the cost of 10 Monitors ?
Solution :
26C + 6M = 13800 ---(i)
13C + 7M =  14200 ---(ii)
From i & ii
10 Monitors = 1825*10=18250

Ques 6.

Hari has some hens and some cows . The total number of animals heads is 40 and total number of legs is 112 .How many hens does Hari have ?
Solution :
Assume all animals are hens , hence total legs = 40*2=80
Assume all animals are cows , hence total legs = 40*4=160
From question total legs =112
80.                        160
              112
48                           32
= 48:32=3:2
Hens = 3/5  * 40 = 24

Ques 7.

A bag contains 8 black , 7 green , 6 yellow balls . What is the probability that 3 balls drawn at random are either black or green ?
Solution :
= {(8C3 + 7C3 )/(21C3) }= 13/190

Ques 8.

If edge of cube is increased by 50% then by what percentage will have the volume of cube increases ?
Solution :
Volume =100
New Volume = 100 *1.5*1.5*1.5 =337.5
Increased volume = 337.5-100=237.5

Ques 9.

Find Approximate value :   ? *5*4.9  - 13.11*4.01*4 = 117 
Solution : 
25x = 117+13*16
25x = 117+208
X = 325/25=13

Ques 10.

2x^2 + 11x +15=0 ; 4y^2 + 22y+24=0 , Find relation between x and y ?
Solution :
2x^2+6x+5x+15 = 0
==> x = -6/2 ; -5/2
4y^2 +16y+6y+ 24 =0
==> y = -16/4 ; -6/4 = -4; -3/2
Hence no relationship can be established.
Join 40,000+ readers and get free notes in your email

Let's block ads! (Why?)



Mixed Aptitude Quiz Based On SBI Preliminary Exam 4.5 5 Yateendra sahu July 7, 2016 Ques 1. Bus starts running at the speed of 50 kmph .The speed of the bus increases by 3 kmph at end of every one hour .What will be the...


Related Post:

  • MoUs Signed by India in November 2017: Week I
    Purpose of the MOU/agreement Between Cooperation in the field of Water resources India and Morocco Rail safety, energy, culture, Investment etc. India and Italy To provide employment opportunities In Urban areas Ministry … Read More
  • English Practice Set Part- 1
    Direction (1 to 3):  Some part of the sentences have errors and some are correct. Find out which part of a sentence has an error and blacken the oval [࿀] corresponding to the appropriate letter (A), (B), (C). If a Sentence is free from error… Read More
  • List of Indian Booker Prize Winners
    Year Name Name of Work 1971 V.S. Naipaul Ina Free State 1980 Anita Desai Clear Right Day 1981 Salman Rushdie Midnight’s Children 1993 Salman Rushdie Booker of Booker(Best Novel in 25 Years of Booker) Midnight’s Children 1997 Arundhati R… Read More
  • List of Parliamentary Committees in India
    S.No. Chairman Committee 1. Rao Inderjit Singh Information Technology 2. K. Rahman Khan Privileges 3. Basudeb Acharia Agriculture 4. Ananth Kumar Chemicals And Fertilizers 5. Kalyan Banerjee Coal and Steel 6. Shanta Kumar Commerce 7… Read More
  • Difference Between Sinking Fund and Amortization
    Introduction For investors, there are a number of options and sources from where to arrange a fund for the investment. Funds can either borrowed or use a fund which was kept aside for future use. A sinking fund is one type of investment which was k… Read More
Load comments

No comments:

Post a Comment